OPTY nr 013 - czerwiec 2003 - WITAMINY - WITAMINA B<sub>1</sub> PDF Print E-mail
Written by Krystyna Pasiowiec-Żurek   
Sunday, 01 June 2003 00:00
    Kontynuujemy rozpoczęty trzy numery wstecz (3/2003) cykl wykładów o niezbędnych w naszym pożywieniu składnikach, jakich ludzki organizm nie potrafi wytworzyć np. witaminach i o symptomach ich niedoboru lub nadmiaru w organizmie człowieka (W poprzednich numerach pisaliśmy o witaminach rozpuszczalnych w tłuszczach) Zapraszamy na kolejny wykład - tym razem o:

witaminach rozpuszczalnych w wodzie

Przeważająca część witamin rozpuszczających się w wodzie należy do grupy witamin B. Witaminy te potrzebna są we wszystkich komórkach ludzkiego organizmu, ponieważ wchodzą w skład enzymów regulujących w komórkach specjalny proces spalania. W tym cyklu będziemy omawiać po kolei witaminę B1, B2 kompleks (ryboflawinę, niacynę, kwas foliowy, kwas pantotenowy), witaminę B6, witaminę B12, witaminę C, witaminę H.

Witamina B1

Witamina B1 inaczej tiamina z uwagi na to, że nie ma możliwości składowania w organizmie winna być regularnie dostarczana z pożywieniem. Zapotrzebowanie organizmu na witaminę B1 wzrasta wraz z ilością zawartych w pożywieniu węglowodanów, bowiem witamina ta jest ważnym składnikiem enzymów spalających w komórkach węglowodany. Ponadto zużycie tiaminy wzrasta w zależności od stopnia trudności wykonywanej przez człowieka pracy. Zawartość witaminy B1 w wybranych produktach spożywczych:
drożdże piwne 14 mg
/
100g produktu,
zarodki pszenne 2,0 mg / 100g produktu,
filet wieprzowy 1,1 mg / 100g produktu,
zarodki żytnie 1,0 mg / 100g produktu,
kotlet wieprzowy 0,8 mg / 100g produktu,
fasola biała 0,6 mg / 100g produktu,
gryka 0,6 mg / 100g produktu,
orzeszki ziemne świeże 0,5 mg / 100g produktu,
pszenica pełnoziarnista 0,3 mg / 100g produktu,
ziemniaki 0,1 mg / 100g produktu,
filet wołowy 0,1 mg / 100g produktu.
Z powodu powszechnego ulepszania naszej żywności, np. białego pieczywa, ciast, słodyczy, słodzonych napojów, częściej dochodzi do niedoboru witaminy B1. Dopuszczany w produkowanych produktach spożywczych jako dodatek kwas siarkowy niszczy witaminę B1 (w suszu owocowym, przetworach ziemniaczanych, w winach).
    Niedobór witaminy B1 może wystąpić przy jednostronnym węglowodanowym odżywianiu się, nadmiernym obciążeniu organizmu, alkoholizmie, chronicznych zaburzeniach funkcji jelit i wątroby.
Zupełny brak w organizmie witaminy B1 określa się jako chorobę beri-beri. Przy niedoborze witaminy B1 ma miejsce poważne zaburzenie w funkcjonowaniu mięśni i serca i związane z tym zakłócenia w pracy serca, drgawki i paraliż.

Co warto wiedzieć o witaminie B1

Osoby ciężko pracujące fizycznie, sportowcy, kobiety ciężarne i karmiące mają wyższe zapotrzebowanie na witaminę B1.
Do wzbogacenia potraw tiaminą nadają się suszone drożdże piwne, które z powodu ich specyficznego smaku, dodawać należy do gęstych zup i sosów przed ich podaniem. Drożdży piwnych nie należy gotować, gdyż witamina B1 jest wrażliwa na działanie wysokich temperatur i tlenu.
W trakcie tradycyjnego przygotowywania potraw dochodzi do 30% ubytku witaminy B1. ponieważ witamina B1 należy do witamin rozpuszczających się w wodzie należy niepokrojone jarzyny i ziemniaki myć dokładnie, ale jak najkrócej. Ziemniaków nie należy obierać i przechowywać w wodzie.
W winach wytrawnych mniej jest niszczącego witaminę B1 kwasu siarkowego.
Aby zapewnić organizmowi dostateczne ilości witaminy B1 zaleca się spożywać wyroby pieczone z mąki pełnoziarnistej np. chleb razowy. Objawy niedoboru tiaminy u człowieka to:
zaburzenia koncentracji, zaburzenia czucia, depresja, zmiany EKG, zanik odruchu kolanowego i ścięgna Achillesa, nadwrażliwość wielkich pni nerwowych , spadek ciśnienia krwi, arytmia serca, obrzęki, zapaść, „osłabienie” mięśni (głównie czworogłowego), śpiączka, encefalopatia, zapalenie wielonerwowe, zaburzenia motoryki żołądka i jelit.
Last Updated on Monday, 19 July 2004 21:49